Wszystkiemu winne jest promieniowanie UV. Pod jego wpływem kolagen znajdujący się w głębszych warstwach skóry ulega zwyrodnieniu, a substancja podobna do elastyny gromadzi się w górnych warstwach skóry. Wraz z pogrubieniem naskórka, jako formy obronnej przed słońcem, następuje jego wysuszenie , a że promienie UV powodują zniszczenie międzykomórkowego spoiwa efektem są pojawiające się zmarszczki. Aby szybko poprawić kondycję skóry, należy dostarczyć jej substancji, które intensywnie ją nawilżą odżywią. Przy zakupach odpowiednich kosmetyków należy zwrócić uwagę aby miały one substancje odbudowujące i wzmacniające płaszcz hydrolipidowy, ceramidy, kwas hialuronowy, skwalen, glicerynę, mocznik, wyciągi z alg i kiełków roślinnych. Powinny również zawierać witaminy C, A, E, koenzym Q10, D-pantenol. Nie oznacza to oczywiście, że każdy kosmetyk po który sięgniemy, będzie zawierał wszystkie te składniki, ale wybierajmy te, które posiadają w składzie wymienione składniki.

Pielęgnacja ciała

Aby zachować piękną opaleniznę, nie należy rezygnować z peelingu. Po kilku dniach skóra i tak sama zacznie się łuszczyć. Należy więc wyrównać jej koloryt. Regenerację skóry należy właśnie rozpocząć od peelingu. Podczas kąpieli na mokrą skórę nanieś preparat i kolistymi ruchami wymasuj całe ciało. Należy robić to bardzo delikatnie, gdyż opalona skóra jest bardziej wrażliwa i podatna na urazy. Peeling powinien zawierać substancje nawilżające i odżywcze. Na łokciach i kolanach, gdzie skóra jest bardziej przesuszona i zgrubiała, można użyć peelingu przeznaczonego do stóp z pumeksem. Po spłukaniu i osuszeniu użyj odżywczego balsamu. Nałóż grubszą warstwę i pozwól by się sam wchłonął, poczekaj 10-15 minut. Po tym czasie resztę kosmetyku wmasuj lub delikatnie usuń. Po porannej kąpieli posmaruj ciało mleczkiem, które szybko się wchłonie.

Pielęgnacja twarzy

Skóra na twarzy jest bardzo delikatna i cienka, dlatego wymaga specjalnej troski i pielęgnacji. Ale również i w tym przypadku nie należy rezygnować z peelingu. Zabieg oczyszczenia jest w stepem do kuracji regenerującej. Jeśli twoja cera jest wrażliwa i nie możesz używać peelingu ziarnistego, wybierz preparat enzymatyczny, który zamiast zetrzeć, łagodnie rozpuści martwe komórki naskórka. Po oczyszczeniu twarzy, na noc wybieraj kremy o gęstej konsystencji, bogate w składniki odżywcze. Na dzień używaj kremy nawilżające z ochronnym filtrem przeciwsłonecznym. Dwa, trzy razy w tygodniu zastosuj maseczki bogate w składniki odżywcze i regenerujące. Szczególnej troski wymaga skóra pod oczami. Do jej pielęgnacji używaj lekkich kremów lub żeli. Wklepuj je delikatnie, tylko samymi opuszkami palców.

Plamy i przebarwienia

Na opalonej skórze w wyniku działania promieni słonecznych możemy zauważyć ciemne lub białe plamy. Przyczyną mogą być zmiany hormonalne, zaburzenia w pracy melanocytów, pigułki antykoncepcyjne, lekarstwa, kosmetyki. Jeśli przebarwienia występują tylko na naskórku, to z czasem powinny zniknąć. Proces ten możemy przyspieszyć stosując preparaty wybielające. Warunkiem powodzenia jest systematyczne używanie kosmetyku i jednocześnie ochrona przed działaniem promieni UV. Jeżeli nie będziesz stosować wysokich filtrów, nawet 50+, to wcześniej rozjaśnione plamy znów powrócą. Usuwanie przebarwień znajdujących się w głębszych warstwach skóry jest bardziej skomplikowane i wymaga specjalnych zabiegów w gabinetach dermatologicznych.